N.F.S Grundtvig

199,95 kr.
På lager
Varenummer: 978-87-7467-440-5
Kategorier:

I efteråret 1940 indledte den toneangivende kirkehistoriker og professor Hal Koch en forelæsningsrække om Grundtvig på Københavns universitet. Hal Koch understregede Grundtvigs demokrati – og frihedsforståelse på et tidspunkt hvor den tyske besættelsesmagts tilstedeværelse påvirkede det åndelige og intellektuelle liv.

Grundtvig var ifølge Hal Koch intet mindre end en ny Luther — en kirkens stridsmand og reformator. Men også en samlende skikkelse mellem land og by, mellem det folkelige og det intellektuelle. En åndelig kraft, der kan minde enhver ny generation om vigtigheden af at lade sig besjæle af fortiden, historien og erfaringen — alt det, der rækker ud over individets begrænsede horisont.

Forelæsningerne blev samlet samlet, redigeret og udgivet på svensk i 1941, på dansk i 1943 og bogen regnes stadig for den mest centrale om Grundtvigs liv og værk. Politiker og højskolemand Bertel Haarder aktualiserer bogen i et nyskrevet forord.

Forfatter

Hal Koch

Udgivelsesår

2021

Forlag

Kristeligt Dagblads Forlag

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “N.F.S Grundtvig”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *