Ester 1 Månen i persepolis

99,95 kr.
På lager
Varenummer: 978-87-7068-055-4
Kategorier:

Månen i Persepolis er historien den jødiske pige Ester. Hendes liv tager en forbløffende vending, da hun føres til magtens centrum i det persiske rige, som på den tid dominerede hele den civiliserede verden.

Her kommer Ester til at ændre verdenshistoriens gang. Hun bliver sit folks frelser – takket være den grænsesprængende kærlighed mellem hende og den mand, der holder hele den antikke verdens skæbne i sin hånd: Xerxes, medernes og persernes konge og den levende Guds redskab.

Det er en af bibelens mest dramatiske og eksotiske beretninger, Poul Hoffmann levendegør i sin Ester-triologi, hvoraf første bind, Månen i Persepolis, her foreligger i ny udgave.

Endnu engang demonstrerer Poul Hoffmann sit enestående talent for at iklæde bibelske personligheder kød og blod. Han tryllebinder sine læsere med skildringer, der taler til alle sanser. Kærligheden mellem mand og kvinde og mellem Gud og mennesket er den røde tråd gennem hele denne spændende fortælling.

230 sider flot indb.

Forfatter

Poul Hoffmann

Udgivelsesår

2012

Forlag

ProRex

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Ester 1 Månen i persepolis”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *