Jørgen Hedager Nielsen

Muslimer møder Jesus

199,95 DKK
SKU: 1653

Muslimer møder Jesus

Fortællinger om flugt og ny tro

Et par tusinde muslimer er de seneste år konverteret til kristendommen og er blevet døbt i Danmark. I denne bog fortæller nogle af dem om deres flugt fra hjemlandet og om deres vej fra islam til en kristen menighed i Danmark. De kommer alle fra Iran eller Afghanistan.

Listepris: 0,00 DKK
Pris: 199,95 DKK

At sætte spor

249,95 DKK
SKU: 1804

At sætte spor

Erindringer af Erik Back Pedersen fortalt til Jørgen Hedager Nielsen.

»Erik Back Pedersens erindringsbog er en varm og livsbekræftende fortælling af et menneske, der gør stort indtryk på alle, han møder. Erik voksede op i en stor og kærlig familie i Sædding. Her blev grundlaget lagt for et levende engagement i eksempelvis søndagsskolerne, FDF, tre efterskoler, Børkop Højskole og Indre Missions hovedbestyrelse.

Listepris: 0,00 DKK
Pris: 249,95 DKK

Syv varme kartofler

49,95 DKK
SKU: 1772

Syv varme kartofler

Hvad er den rette lære??

Hvor meget kan jeg lade mig påvirke af den omgivende kultur? Hvilket ansvar har jeg for menigheden? Kan man tillade sig at påpege synd hos andre?

Nogle spørgsmål kan i kristen sammenhæng kaldes varme kartofler. Vi ser forskelligt på dem og har måske svært ved at tale om dem.

Nogle af dem er private og måske intime, andre ved vi ikke helt hvorfor vi ser på, som vi gør.

Her er samlet syv varme kartofler, og vi skal grave i Bibelen for at se, hvad den siger om hvert spørgsmål.

Listepris: 0,00 DKK
Pris: 49,95 DKK

Forsoning i kløfternes land

249,95 DKK
SKU: 142

Forsoning i kløfternes land« er en bog om Israel/Palæstina konflikten set gennem de mennesker, som lever med den.

Vi møder ikke helte og skurke, men mennesker som – alle fejl og forskelle til trods – er fælles om troen på Jesus. Og de har en vilje til at lade den tilgivelse og forsoning, de har mødt hos ham, slippe til i forhold til hinanden.

Listepris: 0,00 DKK
Pris: 249,95 DKK
Abonnér på RSS - Jørgen Hedager Nielsen