At arbejde med alvorligt syge og døende mennesker kan være meget meningsfuldt, men det er også udfordrende og kræver høj grad af faglighed og medmenneskelighed. “Livets afslutning” giver gode råd.
De seneste år har der været fokus på at forbedre indsatsen og tilbuddene for uhelbredeligt syge og døende mennesker. På Diakonissestiftelsen har man gennem de sidste to år gennemført et projekt, Livets afslutning, der har været målrettet udvikling og undervisning i palliativ pleje for personalet på Diakonissestiftelsens tre plejehjem. Bogen af samme navn er blevet til i tilknytning til dette projekt.
Formålet med projektet og bogen er at styrke plejepersonalet — såvel på plejehjemmene som i hjemmeplejen — med faglig kompetence inden for pleje, behandling og omsorg af alvorligt syge og døende mennesker.
Bogen er bygget op med afsnit om fx alderdommens tab, fysiske og psykiske symptomer og behandling, kommunikation med den syge og de pårørende samt åndelig omsorg. Herved giver bogen solid baggrundsviden og mange konkrete råd og anvisninger til arbejdet med syge og døende. Gennem bogen er der en gennemgående case, der konkretiserer emnet.
| Forfatter | Rita Nielsen |
|---|---|
| Udgivelsesår | 2010 |
| Forlag | Unitas |
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.