Prøv noget nyt

79,00 kr.
På lager
Varenummer: 978-87-7517-856-8
Kategorier:

I “Prøv noget nyt” deler en række personer i det kirkelige landskab ud af deres erfaringer med alternative gudstjenesteformer som fx chill-out, sommeraftens-gudtjeneste og Kristuskransen.

I kirker landet over tænkes der nye tanker, når det gælder gudstjeneste og formidling, og det fælles udgangspunkt er, at der indimellem er brug for noget andet og mere end den traditionelle højmesse. En gudstjeneste særligt for de unge, en gudstjeneste med fokus på musik, en gudstjeneste i det fri, en gudstjeneste med bevægelse og aktiviteter etc.

Prøv noget nyt inspirerer til nyt liv i kirken og lokalsamfundet. Bogen er et inspirationsmateriale, hvor der under hver idé kort beskrives tema, liturgi, form samt en række praktiske forhold.

Forfatter

Solvej Gasseholm og Finn Andsbjerg Larsen

Udgivelsesår

2010

Forlag

Unitas

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Prøv noget nyt”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *