Frihed

130,00 kr.
På lager
Varenummer: 978-87-7457-758-3
Kategorier:

Martin Luther gjorde oprør mod kirkens magt. I vore dage (i DK) opfattes kirken i meget lille grad som en magtfaktor — hverken politisk, samfundsmæssigt eller i forhold til den enkeltes liv. Så hvorfor beskæftige sig med Luther? Har hans betydning ikke sejret sig selv ihjel?

Fordi hans opgør viser sig indirekte, ikke bare inden for kirken og teologien, men i hele samfundet og i den måde, hvorpå vi tænker om os selv. Selv mennesker, der ikke står i nogen relation til kirken, kan i en vis forstand hævdes at være gennem-lutherske.

Med afsæt i fem temaer, der hver præsenteres med eksempler fra Luthers egne skrifter, lægger bogen op til en refleksion over Luthers betydning — i sin samtid og i dag. Bogen egner sig til studiekreds-materiale eller til den læser, der på egen hånd vil kaste sig ud i Martin Luthers tænkning og dens 500-årige indvirkning på vores liv, tro og samfund.

De fem temaer har overskrifterne: Befrielse — Den store forudsætning — Ordet og sværdet — Hverdagen — Forandring kommer udefra.

Forfatter

Niels Henrik Arendt

Udgivelsesår

2015

Forlag

RPC

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Frihed”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *